طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی

By: Admin ۹۷/۱۲/۰۷

تعداد امتیاز های ی ثبت شده : 1

طراحی سایت آموزشگاهی

امروزه با توسعه ی اینترنت و پیشرفت راه های ارتباطی بسیاری از مشاغل پای به حوزه ی وب نهاده و بخشی از کسب و کار خود را در این بستر پیش میبرند. موسسات آموزشی و آموزشگاهی نیز از این مورد استثنا نیستند.

چرا طراحی سایت آموزشی

از عمده دغدغه های آموزشگاه ها معرفی خدمات خود به متقاضیان است . جهت دستیابی به این مهم استفاده از روش های کلاسیک نیاز به صرف زمان و هزینه ی زیاد دارد اما شما می توانید با طراحی سایت آموزشگاهی هزینه های خود را به شدت کاهش دهید. مورد دیگری که در نبود وب سایت آموزشگاهی می تواند برای شما مشکلاتی را به همراه داشته باشد امکان دسترسی متقاضیان جذب شده به آموزشگاه شما و آشنایی با برنامه ها و دوره های آموزشی موسسه می باشد که این مهم نیز از طریق طراحی سایت قابل حل شدن است و امکان دسترسی 24 ساعته ی متقاضیان به آموزشگاه و مشاهده ی خدمات ارائه شده در آن در هر مکان و موقعیت جغرافیایی را می دهد.

خصوصیات سایت آموزشی

هر سایت آموزشی با توجه به هدف طراحی و استفاده ای که از آن می شود می تواند ویژگی های متفاوتی داشته باشد، در زیر به تعدادی از آن اشاره شده است:

واکنش گرا بودن :

با توجه به اینکه مخاطب اکثر سایت های آموزشی جوانان و نوجوانان هستند، سایت باید به گونه ای طراحی شود که پاسخگوی نیازهای آن ها باشد. امروزه بیش از 50 درصد از کاربران اینترنت برای استفاده از آن از گوشی هایهوشمند و تبلت ها استفاده می کنند بنابراین سایت باید به گونه ای طراحی شود که درتمامی پلتفرم های گوشی و تبلت به درستی نمایش داده شود و قالب آن به هم نریزد.

انعطاف پذیری:

سایت های آموزشی باید طوری طراحی شوند که کاملا منطبق بر نیاز متقاضیان باشند و به گونه ای طراحی شده باشد که امکان تغییردر سایت یا ایجاد بخش های جدید در آن به سهولت انجام پذیرد . به طور کلی بسته به هدف سایت طراحی شده اولین چیزی که در این گونه سایت ها دارای اهمیت است و باید به آن پرداخته شود فهم نیاز کابر و فراهم نمودن آن است.

مشخص کردن هدف:

پیش از پرداختن به جزئیات سایت باید ابتدا مشخص شود سایت آموزشی برای چه هدفی قرار است طراحی شود و مخاطبین آن در چه رنج سنی هستند. سپس باید متناسب با این موراد به مسائلی مانند گرافیک و رنگ سایت، نحوه ی بیان مطالب و ارائه ی خدمات آموزشی پرداخت. به عنوان مثال برای رنج سنی کودک لازم است سایت طوری طراحی شود که برای کودکان و والدین آن ها جذاب باشد و اگر قرار است مطالب آموزشی برای سنین بالاتر مثل جوانان باشد باید سایت، اختصاصی تر طراحی(طراحی سایت اختصاصی) شود.

محتوای سایت:

سایت های آموزشی باید طوری طراحی شوند که محتوای آن ها به طور تخصصی به مطالب بپردازند. به صورتی که هنگامی که کاربران اطلاعات مربوط به یک حیطه ی خاصی را جست جو می کنند بتوانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند. بهتر است به جای شاخه و برگ دادن مطالب اضافی، تاکید بر روی فیلد کاری خود داشته باشید.

اگر محتوای مطالب به گونه ای است که در آن ها چندین موضوع باید بررسی شود، بهتر است جداگانه و به صورت دسته بندی شده و طبقه بندی شده بیان شوند، تا برای کاربران به راحتی قابل دسترس باشد و باعث سردرگمی آن ها نشوند.

انتخاب رنگ مناسب:

یکی از مسائل ابتدایی و تاثیرگذار در نگاه اول برای سایت آموزشی، رنگ اختصاص داده شده به آن است. رنگی که برای یک سایت آموزشی انتخاب می شود باید طوری باشد که از آن بتوان احساساتی نظیر اعتماد، حس قدرت و جدیت دریافت کرد. برای پرداختن به این موضوع مطالعه ی روان شناسی رنگ ها پیشنهاد داده می شود، البته رنگ هایی مانند رنگ سبز و قهوه ای و آبی می توانند رنگ های خوبی در این زمینه باشند. موردی دیگری که در انتخاب رنگ مناسب برای یک شرکت باید در نظر گرفته شود هماهنگی آن با لوگوی آموزشگاه و پوسترهای آن است. این کار باعث می شود که احساس هماهنگ و خوشایندی را به کاربر القا شود.

تصویر و ویدئو :

یکی دیگر از راهکارهای ساده ولی بسیار تاثیرگذار استفاده از تصاویر مرتبط با آموزشگاه است. شما می توانید با قرار دادن تصاویری از محیط آموزشگاه و ویدئوهایی مرتبط با آن تاثیر زیادی روی کاربران خود گذارید. به عنوان مثال اگر آموزشگاه زبان باشد بهتر است از محیط کلاس ها یا از تدریس تعدادی از مدرسین ویدئویی تهیه و در سایت بارگزاری کنید تا فرد با انتخاب راحت تری مواجه شود. پیشنهاد دیگری که ارائه می شود استفاده از امکان چت آنلاین است تا اگر سوالی برای کاربران ایجاد شد بتوانند به راحتی پاسخ خود را دریافت نماید، با فراهم شدن چنین امکانی، کاربر احساس اطمینان و مهم بودن را از آموزشگاه دریافت خواهد کرد.

خدمات و امکانات سایت آموزشی در وب گستر:

 • معرفی آموزشگاه و بیان تاریخچه ی آن
 • انواع دوره های آموزشی و شرایط استفاده از آن
 • زمان بندی دوره ها
 • نحوه ی ثبت نام
 • دوره های آموزشی آنلاین و شرایط و نحوه ی ثبت نام آن ها
 • پیشنهاد کتاب های آموزشی مرتبط و امکان خرید آنلاین آن ها
 • نمونه سوالات سال های قبل و جزوه های مدرسین
 • اخبار مربوط به آموزشگاه و اخبار آموزشی
 • اطلاعات مربوط به نتایج آزمون ها
 • دریافت نظرات کاربران
 • تصاویر و ویدئوهای آموزشی
 • خبرنامه ایمیلی برای کاربران
 • چت آنلاین
 • نظرسنجی آنلاین در مورد آموزشگاه
 • داشتن ربات تلگرامی
 • معرفی مدرسین